ANA SAYFA
  BU AY NEREYE ?
  CT-TURİZM
  CTE-EĞİTİM
    YURTDIŞI EĞİTİM
    YURTİÇİ EĞİTİM
 Burslar
 Yabancı Dil OKULU
 Turizm Literatörü
 TURKIYE
    ATATÜRK ve TÜRKİYE
  CTD-DANIŞMANLIK
  FİRMA PROFİLİ
  YASAL UYARI
  LİNKLER
  SonDakika HABER-DÖVİZ
  NASIL GELİNİR ?
  RADYO_CANLI
  İLETİŞİM
 
 

Site Ziyaretçileri
6 ziyaretçi online

HAVA DURUMU

İstanbul

Ankara

İzmir

Antalya

 
ÖZET BİLGİ-TURİZM LİTERATÜRÜ
TURİZM LİTERATÜRÜ
 • O.K.(Oda Kahvaltı=B/B=Sadece Kahvaltı),
 • Y.P.(Yarım Pansiyon=H/B=Sabah Kahvaltısı+Akşam Yemeği),
 • T.P. (Tam Pansiyon=F/B=Sabah Kahvaltısı+Öğlen Yemeği+Akşam Yemeği),
 • H.D.(Tüm Yemekler ve içecekler dahildir),
 • All.Inc. (Herşey Dahil+Tüm Yemekler ve içecekler, animasyonlar, yerli yabancı içecekler),
 • Dbl bed= Bitişik Yatak    Twin bed=Aynı odada iki ayrı yatak  Triple(trpl bed)=3'lü yatak.
 • Dbl+chld=Bitişik Yatak+ Çocuk   Dbl+Inf=Bitişik Yatak+ Bebek 
 • Otel girişleri, Havaalanında biletleme= check_in, otel çıkışları=check_out
 • Sejur. Dinlenme amaçlı tek otel konaklama.
 • Obsiyonal=ekstra tur=isteğe bağlı belirli bir çoğunluğa ulaşılabildiğinde yapılan ücretli gezi.
 • Charter seferi=Sadece bir sefer için kiralanmış uçak seferi.
 • Mass Turizm=Kitle Turizmi 
 • Individual=Ferdi, münferit Tur.
 • No-show=tur iptali halinde acentanın ödemesi gereken meblağ.
ODALAR
SINGLE ODA: Tek kişinin konaklayabileceği, tek yatak bulunan odadır. Gezilere tek başına katılan yolcularımız single oda farkını ödemekle yükümlüdür. Bazı otellerde single oda bulunmadığı gibi, bazılarında da tek yataklı odalar 2 yataklı odalara göre daha küçük olup konfor olarak aynı standartlarda olmayabilirler.
DOUBLE ODA: İki kişinin konaklayabileceği tek geniş yataklı odadır.
TWIN ODA: İki kişinin konaklayabileceği iki tek yataklı odadır.
TRIPLE ODA: Otellerdeki odalarda 3. Yataklar ( 3 kişilik odalar için ) ilave yataktır. İlave yatak ilk iki yatak standartına uymayabilir ve esas yataklar kadar konforlu değildir.
BEBEK YATAĞI: Bir çok ülkede oteller olanaklarına göre bebek yatağı vermektedir. Ancak tüm girişimlere rağmen verilmeyen bebek yataklarından acentamız sorumlu değildir.  
OTELLERDE
 • ·         KAHVALTILAR
Yurtdışında bilhassa Avrupa'da kahvaltı kültürü farklıdır.Tüm programlarımızda, her ülkede, katogorileri ne olursa olsun, kaldığımız otellerde  (aynı otelde dahi) çeşitli katagoride kahvaltı verilebilir.  Bizim çalıştığımız Birçok otelde Continental kahvaltı diye nitelendirilen son derece zayıf; ufak kutucuklarda marmelat, tereyağ, bolca ekmek, kahve veya çay'dan ibarettir. Eğer bir lokma kruvasan(poğaça) var ise şanslıyız demektir. Bu nedenle kahvaltıda zeytin, peynir v.s. gibi çeşitlilik arayanların tatile çıkarken tedarikte bulunmaları gerekmektedir. Bazı otellerde kahvaltı açık büfe olup, bu oteller önceden yolcularımıza bildirilir.
 • Otel girişlerinde (check-in) sizler lobide 10 – 15 dakika dinlenirken, rehberiniz odalama işlemlerini tek başına daha rahat ve çabuk yapacaktır. Başında toplanmak onun işini hem güçleştirir hem de uzatır. Bundan emin olunuz.
 • Özel istek dışında çiftler için otellerden Frenchbed  ( bitişik yatak ), hem cinsleri ile kalanlar için Twinbed  ( ayrı yatak ) talep edilmiştir. Yan yana oda isteyenler veya Frencbed veya Twinbed isteyenler daha önce otelimize bildirilmiştir. Üçüncü yataklar ise ek yataktır. Hiçbir zaman aynı katagoride değildir. Genelde French bed’ler iki yatağın birleştirilmesi ile oluşur. Aksi durumda lütfen 3-5 dk. Rehberinizin tüm odaları dağıtmasını bekleyin, lütfen rehberinizi uyarın ve ona gerekli değişiklikleri yapabilmesi için yeterli zaman bırakın. O size yardımcı olacaktır.
 • Odanıza girdiğinizde eğer mini bar var ise lütfen kontrol ediniz, eksiklik var ise ( ki ilk bakışta veya listeden anlaşılır ) lütfen rehberinize veya resepsiyon’ a bildiriniz. 
 • Yine genelde tek kalanlar; Single yani tek kişilik odalar yerine yine iki kişilik odada bir kişi konaklama olarak gerçekleşir ve hemen her yerde fark alınır.
 • Çocuk indirimleri ancak iki büyük yanında kalan çocuklar için geçerlidir.
 • Uluslararası kurallara göre; Otel check_out yani otel çıkışları saat 12:00'da check_in yani girişleri ise saat 14:00'da gerçekleşir. Ancak erken giriş ve çıkışlar için acentanız ve rehberiniz otelle kontak halinde olacaktır. Ör.erken girişlerde hazır olan odalar başta çocuklu ve yaşlılar olmak üzere dağıtılacaktır, geç çıkışlar için ise bir veya iki nöbetçi oda ihtiyaçlar ve bavul emniyeti için temin edilecektir.
 • Y.P. (Yarım Pansiyon) veya T.P. konaklamalar Akşam yemeği ile başlar. Öğünler her geceleme için bir adet olarak alınır. Ör. T.P. Konaklama yapan kişi 2 geceleme yapıyor ise girdiği günkü akşam yemeği ile başlamak üzere 2 Akşam Yemeği ve 2 Sabah Kahvaltısı hakkı vardır.
 • Otelden(Odadan) açılan telefonlar, minibardan içilen içecekler, odaya yapılan servisler herzaman normal fiyatların çok üzerindedir.
Yurt dışındaki otel standartları Türkiye’deki otel standartlarından daha değişik olup genelde düşüktür. Bu standartlar, o ülkenin turizm bakanlıklarınca onaylanmış olup Türkiye’deki otel standartları ile kıyaslanamamalıdır. Herhangi bir nedenle acentaya tahsis edilen otelde kalmayan ve başka bir otele geçen yolcularımız, acentamızdan hiçbir ücret ve hak talep edemeyeceği gibi, bu durumdan acentamız sorumlu tutulamaz.  
 
UÇAKLAR
Yurtdışına yapılan paket turlarda tarifeli seferler dışında son yıllarda daha ekonomik olması sebebi ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Charter (Ek sefer, tarifesiz sefer veya özel uçak diye de adlandırılırlar) Uçaklar kullanılmaya başlamıştır.
 • Charter seferlerinde fiyat koltuk başına ödendiği için Senior, Gemici, Çocuk v.s. indirimi yoktur. Koltuk başına maliyet herkes için aynıdır. 2 yaşını dolduran herkes bilete tabiidir.
GÜVENLİK
Üzerinizde yüksek miktarda nakit taşımayın. Paralarınızı ön iç ceplerinize koyun, bayanlar için çantalarınızı omuzlarınıza çapraz asmalarını tavsiye ederiz. Cafe’lerde masa üstünde fotoğraf makinesi v.s. bırakmayın, dar ve ıssız sokaklarda bisikletli ve mobiletli çocuklara dikkat.
 
EKSTRA TURLAR
Tüm extra turlarınızı rehberinizle gidişte uçakta başlayarak en geç ilk gece oteldeki akşam yemeğine kadar yazdırınız ve mutlaka ödemesini yapınız. Çünkü kesin kayıt ancak parasının tamamını ödediğiniz turlar için geçerlidir. Bu sayıya göre extra turlar kesinlik kazanır. Turlarda rehberiniz tarafından verilen saatlere mutlaka uyunuz. Belki-bazen rehberiniz sizi beklemeye mecburdur. Ancak geçirdiğiniz her dakikanın uzun süredir bu tatili bekleyen ve her anı değerli olan diğer arkadaşlarınızın vaktinden aldığını unutmayalım. ( İtiraf: Bunu biz deriz ama elimizde olmadan bazen biz de vakit kaybederiz! )
Unutmayınız ! Bir değişik bir kültüre gidiyoruz. Ancak; Anlayış farklı, felsefe farklı, kültür farklı... Yani Her şey yolunda gitmeyebilecektir. Bir sürü aksiliklere hazırlıklı olun. Asla sinirinizi bozmayın. Hatta aksilikleri eğlence haline getirmeyi deneyin. Örneğin bir bölgede insanlar daha soğuk, kaba ve asık suratlı iken, ayni ülkede diğer bir bölgede bunun tam tersini yaşayabilirsiniz. Yada  bir bölgede pazarlık yapamazken veya otelde kahvaltı belirli saatlerde iken diğer bir bölgede bu şansınız bulunabilir, daha serbest zamanlarda kahvaltı alınabilir.
 
SON SÖZ
Hiçbir bahanenin arkasına sığınmak istemiyoruz ama Cennet TOUR  veya rehberler olarak eksiklilerimiz veya Hatalarımız olabilir. Lütfen; tura katılan ve belki de kendi açısından farklı düşünen kişileri de eleştiri ve beğenilerinizi sadece bize ve rehberimize hatırlatınız. Eleştirileriniz bizi daha iyiye yöneltecektir. Turun sonunda sizlere Anket Formlarımız dağıtılacaktır. Ancak N’olur hatalarımızda hemen kötü niyet aramayın. Amacımız sadece ve bir seferlik para kazanmak değil, bu turdan sonra ve hep yüz yüze olabilmek istiyoruz. 
 
REZERVASYON
İsim belirtilerek yer ayırma işlemidir. Seyahat acentamızda, ön ödeme yapılmadan telefon ile rezervasyon yapılmamaktadır. Yurtdışı gezilerimizde kişi başı paket tur bedelinin % 40’ı kayıt anında kaparo / depozito olarak alınır ve rezervasyon gerçekleşir. Bakiye, turun hareket tarihinden en fazla 15 iş günü önce ödenir. Bakiye ödeme tarihinin pasaport / vize işlemleri ile hiçbir ilgisi yoktur.
 
REZERVASYON iptali, özellikle yılbaşı, sömestre, milli ve dini bayramlar gibi yoğun dönemlerde tur hareket tarihinden 30 gün önce yapılan iptallerde kaparo / depozito, başka tarihte yapılacak bir seyahat, gezi için tutulur.
Diğer sürelerdeki iptaller için genel koşullardaki iptal maddesi geçerli olacaktır. Birkaç kişinin beraber yaptırdığı ve ön ödemesini yaptırdığı rezervasyonlarda iptal eden kişi adına yatırılan kaparo, diğerlerinin yaptığı ödemelere sayılamaz, iptal eden kişiden yukarıdaki esaslara bağlı kalarak gerekli kesintiler yapılır, diğer yolculardan tur bedelinin tamamı tahsil edilir ve konaklamada oluşacak fiyat farkları da tahsil edilir.
 
OPSİYONLU REZERVASYONLAR
Opsiyonlu rezervasyon için tüm koşullar kesin rezervasyon ile aynı olup, vize işlemleri dahil olmak üzere yapılmaktadır. Ancak yolcuların rezervasyonu, bir açılma olduğu zaman kesinlik kazanmaktadır. Yer açılmaması durumunda vize ücreti dışında kalan kaparo iade edilir.
 
TUR LİDERİ – REHBERLİK HİZMETİ
Gezinin tamamının problemsiz geçmesini sağlamak ve yolcularımıza her konuda yardımcı olmakla yükümlü, dil bilen elemanlarımızdır. Bu hizmet rehberlik hizmeti adı altında verilmektedir. Rehberlik hizmeti tüm grup için olup yolcularımızın tümünün genel rehberlik hizmetlerini kapsamaktadır.
 
YEREL REHBER
Bazı ülkelerde yabancı kişilerin rehberlik yapması yasak olduğundan ( Türkiye, Mısır, İspanya vs. gibi ) geziler sırasında gruplara eşlik eden, bilgi veren, o ülkedeki yetkili makamlarca verilmiş sertifika sahibi olan profesyonel rehberlerdir. İşi sadece bulunan ören yeri yada müzeyi tur liderine çeviri yapması için anlatmaktır.
 
TRANSFERLER
Havaalanından otele ve otelden hava alanına uçuş saatine göre ulaşım hizmetidir.
 
KONAKLAMA ESASLARI
KONAKLAMA: Otelde geceleme anlamına gelmektedir.
ODA+KAHVALTI: Otelde geceleme ve kahvaltıdır. ( BB )
YARIM PANSİYON: Otelde geceleme, kahvaltı ve bir öğün yemek anlamındadır. Bu yemek genelde akşam yemeğidir.
TAM PANSİYON: Otelde geceleme, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği demektir.
Genelde grup yemekleri aksi belirtilmedikçe set menü gelmektedir. Menü dışına çıkıldığında ödenmesi gereken miktarı, tüm meşrubat, su ve içkileri müşterilerimizin ödemesi gerekmektedir. Ödenmeyen miktarlardan yada set menü dışındaki extralardan acentamız sorumlu tutulamaz.
 
GECELEME ESASLARI
Satışı yapılan gezi programının gün adetleri gidiş ve dönüş yolculuklarının ( saat kaç olursa olsun ) yapıldığı ilk ve son günleri de kapsamaktadır. Dolayısıyla gezilerimizde konaklama yapılan geceler esas alınır.
 
PANORAMİK ŞEHİR TANITIM TURLARI
Düzenlenen gezilerde kentlerin tanıtımı için otobüsle, genellikle havaalanı-otel transferi sırasında yapılan  Türkçe açıklamalı turlardır. Saray, müze veya benzeri yerlere girişleri içermez. Bu yerlere giriş istendiği ve mümkün olduğu takdirde giriş ücretleri yolculara ait olacaktır.
EXTRA TURLAR
Bu turlar Cennet TOUR tarafından düzenlenmekte olup, gidilen ülkelerdeki yerel acentanın içerik ve fiyatını belirleyip önerdiği turlardır. İsteyen yolcularımız extra ücret ödeyerek katılabilirler. Extra turlar yeteri kadar katılım olduğu takdirde düzenlenmektedir. Acentamız bu turların programlarını ve ücretlerini koşullar gerektiği takdirde önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Extra turlara katılmak isteğe bağlıdır. Bu turların katılımının az olması yada başka nedenlerle yapılamama, fiyatların yüksek olması vs. sebeplerden Cennet TOUR  sorumlu tutulamaz ve katılımcılar bu durumlarda hiçbir tazminat isteminde bulunamaz.
BAGAJ
Uçaklı gezilerde her yolcunun, her parkur içinde taşınabilecek azami bagaj ağırlığı 20 kg. olarak sınırlandırılmış olup fazlası uçak şirketinin esaslarına göre extra ücrete tabidir. Yine uçak ile yapılan gezilerde bagajın geç gelmesi yada kaybolması halinde sorumluluk hava yollarında olup, yine vasıtalar içinde yada konaklama merkezlerinde unutulmasından, kaybolmasından, hasar görmesinden acentamız sorumluluk kabul etmez.
HAVAALANI VERGİLERİ
Pek çok ülkenin kendi özelliklerine göre saptanmış, zaman zaman bedeli döviz kurları nedeni ile değişen bir vergi türüdür ve müşteriye aittir.
BAHŞİŞLER
Bir çok ülkede geleneksel hale gelen bahşişler gerekiyorsa acentamız tarafından kayıt sırasında alınır. 

   

 "Şimdi  EĞİTİM    ÖĞRETİM  Zamanı"

 
  Sümer-2 Sokak 40/4 Kızılay 06440-ANKARA-TURKEY
Tel: (+ 90312) 229 56 03 - 232 43 14 pbx Fax: (+90312) 229 56 01